قوی ترین راه برای از بین بردن منفی بافی

دسته: خانواده
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

قوی ترین راه برای از بین بردن منفی بافی

همه ما یک منتقد درونی داریم و در حقیقت،این صدای کوچک واقعا میتواند مفید باشد و ما را به سمت اهدافمون سوق دهد. مانند مواقعی که این منتقد به ما یاداوری میکند که مواد غذایی که میخواهیم بخوریم سالم نیست یا اینکه کاری که انجام میدهیم ممکن است عاقلانه نباشد.

اگر چه این صدای کوچک درونی میتواند اغلب بیشتر از مفید بودن، مضر هم باشد. به ویژه هنگامی که در قلمرو منفی بیش از حد قرار می گیرید. این مقاله درباره شناخت منفی بافی میباشد که میتواند واقعا مارو پایین بکشد و صدمه بزند.

منفی بافی چیزی است که ما بارها و بارها به روش های مختلف انجام دادیم که نه تنها ما بلکه اطرافیان ما هم باید مراقب باشند. ما اینجاییم که راجع منفی بافی و اثرات آن روی بدن، مغز، زندگی و …را بررسی کنیم و بدانیم. راجع به ارزش های فهمیدن این استراتژی و تغییر هر گونه عادات منفی که داریم میخوانیم.

خطرات منفی بافی

سخن گفتن منفی با خود میتواند در بعضی از شیوه ها واقعا مخرب باشد و حتی زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد، مطالعه نشان می دهد که ارتباط زیادی با استرس و عزت نفس دارد.

استرس را به شدت افزایش و عزت نفس را به شدت کاهش میدهد. این میتواند منجر به کاهش انگیزه و همچنین احساس بلاتکلیفی شود.حتی گاهی با افسردگی هم همراه است. بنابراین قطعا باید حل شود.

می خواهیم درباره نتایج روانشناسی روی موضوع منفی بافی صحبت کنیم. منفی بافی یک نوع محدودیت فکری است که شما مدام به خودتان می گویید که من نمیتوانم کاری رو انجام بدهم و مدام تکرار میکنید تا جز باورهایتان میشود.

این رو باور کنید و ایمان بیاورید که خوب بودن بهتر از عالی بودن نیست. پس عالی باشید و رسیدن به کمال هیچ گاه غیر قابل دست یابی نیست.

خطرات گوشه گیری

در مقابل، اکثر افراد ترجیح می دهند پیشرفت کنند اما به کمال نرسند و کمال گرا نیستند. آدمهای موفق به دلیل اینکه کمتر تحت تاثیر قرار میگیرند و استرس ندارند با کارهایی که انجام می دهند خوشحال هستند و انرا به خوبی میگذرانند و به دلیل افکار منفی ای که ندارند، می توانند یهپک کار را انتخاب کنند و درآن بهترین باشند.

احساس افسردگی

برخی تحقیقات نشان میدهد که منفی بافی میتواند منجر به تشدید احساس افسردگی شود. اگر بدون کنترل باقی بماند و ادامه داده شود میتواند مخرب باشد و آسیب بزند.یکی از واضح ترین معایب گفتار منفی این است که مثبت نیست.

بهترین راهها برای جلوگیری و رفع منفی بافی

راه های بسیار متفاوتی وجود دارد که بتوان با استفاده از ان منفی بافی را کاهش داد:

انتقاد پذیر باشیم
یاد بگیرید که وقتی متوجه می شوید در حالت بحرانی هستید، خودتان متوقفش کنید.بعنوان مثال: چیزهایی را به خودتان بگویید که به یک دوست خوب یا یک کودک میگویید، تا به او حس خوب بدهید.

به یاد داشته باشید که افکار و احساسات همیشه واقعیت نیستند. فکر کردن به چیزهای منفی در مورد خود هم ممکن است مانند مشاهدات ،دقیق احساس شود و شما آنرا جدی بگیرید و باورتان شود که برای شما مخرب است.

جلوگیری از افسردگی

وقتی که شما منتقد درونی خود را بعنوان یک نیروی خارجی میشناسید و حتی یک نام مستعار دروغین به آن می دهید،خیلی آسان است که بتوانید بفهمید برخی از افکار انتقادی شما چقدر مضحک هستند.

شما مجبور نیستید که درباره این موضوع موافقت کنید ولی به صلاحتون است که راجع به آن فکر کنید. افکار منفی نگرش های شما را در بر میگیرد و تحت تاثیر قرار می دهد.

منفی بافی را در زندگی خود کم کنید و به آن اجازه پیشروی ندهید. اما گاهی روزی یک ساعت این کار را انجام در بعضی از مواقع لازم است اما فقط بعضی از مواقع.

نگرش منفی خود را به بی طرفی تبدیل کنید

وقتی که در گفتگوهای منفی قرار می گیرید، ممکن است که نتوانید خودتان را کنترل کنید و حواستان به منفی بافی نکردن، نباشد. اما گاهی اوقات می توانی که خودت را مجبور کنی که قطار تفکرت را در مسیر خود متوقف کنی.

بیایید و زبان صحبت هایتان را تغییر دهید

مثلا به جای “من نمی توانم این را تحمل کنم.” می شود ” این چالش بر انگیز است.” “من نفرت دارم.” می شود “من دوست ندارم که…” و … پس به جای استفاده از منفی و منفی بافی که قدرت بالایی در تخریب کردن دارد، از کلمات کمی ملایم تر استفاده کنید.

زاویه ی دیدتان را تغییر دهید

برای مثال گاهی پیش آمده است که به مدت ۵ یا حتی ۱۰ سال به یک موضوه دید منفی داشته اید و شما را ناراحت میکرده است. اما بعد از سال ها تصمیم گرفتید که زاویه ی دید خود را نسبت به آن موضوع عوض کنید. وقتی به موضوعاتی فکر میکنی که در گذشته چقدر بزرگ و لاینحل به نظر می رسیده است، باعث می شود که بتوانی منفی بافی را درون خود به حداقل برسانی.

بلند بگووو.. گاهی وقتها خودت را دستگیر می کنی که داری به افکار منفی فکر می کنی. در آن مواقع افکارت را بلند بگو. بلند گفتن آنهاست که می نواند به تو کمک کند.

گفتنش به یک دوست مورد اعتماد که راجع به چه چیزی دارید فکر می کنید می تواند منجر به یک خنده ی حسابی و یک درخشش در رابطه با این باشد که چقدر بعضی از صحبت هایی که با خودمان می کنیم می تواند مسخره باشد.

و در مواقع دیگر می تواند حداقل حمایت به همراه داشته باشد. حتی گفتن بعضی از عبارت های صحبت با خود منفی زیر زبان به شما یادآوری میکند که چقدر غیرنطقی و غیرواقعی به نظر می آیند و به شما یادآوری می کنند که به خودتان یک استراحت بدهید.

پیش آمد های منفی گرایی

شما به راحتی می توانید با یک سری کارهای مفید، افکار منفی خود را متوقف کنید. یکی از راه های بی نظیر بستن یک دستبند به مچ دستتون بعنوان یادآوری می باشدو یا اینکه فورا افکار مثبت را جایگزینش کنید.

این، یکی دیگر از بهترین راه های مبارزه با گفتار منفی است. برای تمرین کردن، یک چیز منفی به ذهنتان بیاورید، و آن را به چیزی مثبت تشویق کنید که بهتر باشد.اینقدر این کار را تکرار کنید تا زمانی که خودتان را مجبوور و موظف به انجام این کار کنید. بعنوان مثال، جایگزینی غذای ناسالم، غذای سالم است و این یک راه عالی برای ایجاد یک راه مثبت برای تفکر در خود و زندگی است.

 

منبع: سایت تبیان


نوشته شده توسط:پایگاه خبری قطره پاک - 154 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها