سلامت دهان و دندان در کشور مطلوب نیست

دسته: اجتماعی , خانواده
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
سلامت دهان و دندان در کشور مطلوب نیست

عضو هیأت علمی بخش کودکان دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت سلامت دهان و دندان از سنین کودکی گفت: باید این باور را میان مردم جامعه نهادینه کنیم که هر فردی می‌تواند تا آخر عمر با دندان‌های طبیعی خودش زندگی کند.

سلامت دهان و دندان در کشور مطلوب نیست

سلامت دهان و دندان در کشور مطلوب نیست

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، نیره امینی دندانپزشک و مدیر گروه سلامت دهان، عضو هیأت علمی بخش کودکان دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: کمیته سلامت دهان از چند ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده و هدفش این بوده که تمام تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه دهان و دندان انجام می‌شود را متمرکز و منسجم کند که همه بتوانند با همیاری یکدیگر این فعالیت‌ها را به نحو موثرتری اجرا کنند.

وی افزود: متاسفانه وضعیت کشور ما از نظر سلامت دهان و دندان مطلوب نیست و طرح هایی که در این چند سال گذشته اجرا شده، نتوانسته ارتقاء موثری در سلامت دهان و دندان گروه های هدف مان خصوصا کودکان و نوجوانان به وجود بیاورد به همین دلیل تصمیم گرفته شد با برپایی این همایش همه ی این فعالیت ها را متمرکز کنیم تا گام های موثرتری را در جهت ارتقاء سلامت دهان و دندان برداریم.

این عضو هیئت علمی بخش کودکان دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اهمیت به سلامت دهان می بایست از همان سنین خردسالی شروع شود تا مفاهیم و مبانی بهداشتی در ذهن کودک ماندگار شده و در دوران بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. ما باید این باور را میان مردم جامعه جا بیاندازیم که هر فردی می تواند تا آخر عمر با دندان های طبیعی خودش زندگی کند. دندان ها در سلامت کلی بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

این دندانپزشک اظهار کرد: طبق آخرین آماری که از طریق پایش کشوری از سوی دفتر سلامت وزارت بهداشت در سال ۹۵ انجام شده، میزان شاخص سلامت دندان های گروه کودکان ۶ ساله، ۸۴٫۵ بوده که متاسفانه این شاخص به نسبت پایشی که در سال ۹۱ انجام شده، افزایش داشته است. برای گروه افراد ۱۲ ساله؛ این شاخص نسبت به سال ۹۱ کاهش داشته است. این شاخص مجموع دندان های پوسیده، دندان های پر شده و دندان های از دست رفته است.

این دندانپزشکی بیان کرد:اگر در این شاخص نسبت دندان های ترمیم شده بیشتر باشد می توان امیدوار بود که ما یک گام به سمت جلو رفته ایم و دندان های پوسیده ی این افراد را شناسایی کرده ایم و تحت درمان قرار گرفته اند. اما متاسفانه در گروه ۱۲ساله‌ها حدود ۸۰ درصد از شاخص اندازه‌گیری شده را دندان های پوسیده تشکیل می دهند که درمان نشده رها شده‌اند.

وی همچنین تصریح کرد: این مسئله می تواند به دلیل هزینه های دندانپزشکی و یا نبود بیمه ها باشد که منجر به مراجعه نکردن مردم به دندانپزشک می شوند و متاسفانه زمانی مراجعه می کنند که پوسیدگی ها پیشرفت کرده و یا دندان از دست رفته است.

امینی در آخر یادآرو شد: اگر بتوانیم اصول پیشگیری را در جامعه رواج دهیم می توانیم از بسیاری از هزینه ها جلوگیری کنیم و این میسر نمی‌شود مگر با همکاری جمعی دانشگاه ها، وزرات آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان؛ تا بتوانیم این اصول را در جامعه نهادینه کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس


نوشته شده توسط:پایگاه خبری قطره پاک - 154 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۳
برچسب ها:
دیدگاه ها